Yeğen Kimdir ? Yeğen Kime Denir?

Rate this post

Yeğen Kime Denir makalemizde Türk toplumu için anlamı ve manası belirtilmiştir. İngilizcede “nephew” olarak da geçen yeğen kelimesinin esas anlamı kardeş çocuğu anlamına gelmektedir. Yeğen kime Denir sorusunun bir başka cevabı ise bazı bölgelerde sadece kardeş çocukları için geçerli değildir.

Aynı zamanda kişiler kendinden yaşça küçük kişiler içinde bu tabiri kullanabilmektedir. Yaygın olarak kardeşlerinin  çocuğu için kullanılan kelimede kız ya da erkek kardeş olması kelimenin anlamını değiştirmez. Yeğen kelimesi, kuzen ve diğer akraba çocukları içinde kullanılmaktadır. 

Yeğen Kime Denir? Yeğen Kimdir ve Yapılan Yazım Hataları 

Yeğen ne demek ve yapılan yazım hataları; doğru yazımı yeğen olan kelime bazı bölgelerde farklı şekillerde söylenmekte ve yazım hataları yapılmaktadır. Söyleniş açısından yiğen, yiyen, yeen gibi kelimeler telaffuz edilse de yazımda karıştırılan en büyük yanlış yiğen kelimesidir. Aynı zamanda hitap kelimesi olarak da kullanılan yeğen kelimesi, çoğu zaman kendinden küçük bir kişiyi çağırma, seslendirme nidası olarak da tercih edilir. 
Tarihte en eski yazılı kaynaklardan Orhun Yazıtlarında da geçen kelimenin anlamı kız kardeş çocuğu olsa da günümüzde bu kelime heri iki kardeşin çocuğu içinde kullanılmaktadır. Ayrıca kelime ilk defa yazılı olarak Orhun Yazıtlarında görülmüştür. 

Yeğen Kime Denir gibi aile içinde söylenen diğer kavramları öğrenmek için aşağıdaki linklere tıklayınız.

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış