Kovid 19 sonrası bu belirtiler varsa dikkat!

Rate this post

Nature dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, virüse yakalanan kişiler, işe döndüklerinde hafıza, dikkat ve konsantrasyonla alakalı sorunlar yaşıyor.

Waterloo Üniversitesi’nin araştırmasına göre, insanlar Kovid-19’a yakalandıktan sonra işyerlerinde önemli ölçüde güçlük yaşayabilir. Kovid-19’a yakalanan kişiler, hastalıktan kurtulduktan sonra bile sıklıkla hafıza, dikkat ve konsantrasyon sorunları yaşıyor. Araştırmaya göre ise Kovid-19’a yakalanan bireyler, işyerlerinde önemli ölçüde bilişsel başarısızlık yaşıyor. Kişiler hastalığı atlattıktan sonra bile hafıza, dikkat ve konsantrasyonla ilgili sorunlar yaşıyor.

Kovid sonrasıişlerini yapmakta zorlanıyorlar

Habertürk’ten Demet Demirkır’a konuşan Waterloo Üniversitesi Psikoloji bölümünden Doç. Dr. James Beck, “Kovid olan kişilerin ‘İşimi yapmakta zorlanıyorum’ deme olasılıkları çok daha yüksekti” dedi.

Çalışmanın detaylarına ilişkin bilgi veren Beck, “Toplamda 94 olan iki grup insandan veri topladık; geçmişte Kovid-19’a yakalanan 45 kişi ve hastalığa yakalanmayan 49 kişiyle anket yaptık. Geçmişte Kovid kapmış kişilerin, hiç Kovid geçirmemiş kişilere kıyasla önemli ölçüde, daha fazla bilişsel başarısızlık bildirdiğini bulduk” dedi.

Beck, bilişsel başarısızlıkların; hafıza, dikkat ve işteki eylemlerle ilgili sorunlar olarak tanımlandığını kaydederek şunları söyledi: “Katılımcılarımız farklı iş ve sektörlerde çalışıyor. Bilişsel başarısızlıklar, kişinin iş performansıyla negatif, kişinin iş bırakma niyetiyle pozitif ilişkiliydi. Bu nedenle, Kovid’e yakalanmak, işte daha kötü performans ve işi bırakma niyetiyle ilişkili” diye konuştu.

Beck, geçmişte Kovid-19 geçirmiş olmanın iş performansıyla istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu belirterek, “Bu bilişsel başarısızlıklar yoluyla gerçekleşen dolaylı bir ilişkiydi. Kovid olmanın bilişsel işlevler üzerindeki etkileri iyi belgelendiğinden, temel bulgular beni şaşırtmadı. Ancak şaşırtıcı olan şey, birinin Kovid’e yakalanmasından bu yana geçen süre ile bilişsel başarısızlıklar arasında bir ilişki olmaması” dedi.

KAYNAK: HABERANKARA.COM

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış