Aktivist Ne Demek? Aktivist Kime Denir?

Kime Denir olarak bu yazımız içerisinde Aktivist ne demek, Aktivist kime denir hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bu kelimenin kelime anlamı tam anlamı ile eylemcidir. Halk, politik ve toplumsal konularda devlete sesini duyurmak istediği zamanlarda eylem düzenlemektedir. Bu gösterilere katılan kişilere önceden eylemci denilmekteydi. Artık günümüzde terimlerin değiştiğini, eylemlere katılan kişilerin aktivist olarak tanımlandığını söyleyebiliriz.

Aktivist olarak adlandırılan kişiler hem eylemci hem protestocu hem de muhalif kişiler görülmektedir. Oldukça geniş yelpazeye sahip olan bu kişiler her alanda eylemler düzenleyebilmektedir. Ekonomi, siyasal, özlük hakları başta olmak üzere her alanda eylemler düzenleyebilmektedir. Son zamanlarda protesto ve eylemciler için kullanılan Aktivist kelimesinin detayları aşağıda ayrıntılı olarak anlatılmaya çalışılmıştır.

Aktivist Nasıl Olunur?

Aktivist olmak için aslında herhangi bir şart ya da kural bulunmamaktadır. Aktivist olmak tamamen kişiye bağlıdır. Aşağıda belirteceğimiz türlere göre Aktivist olup olmayacağınıza karar verebilirsiniz. Aktivist çeşitleri;

Lobicilik: Dünyanın en etkili boykot ve protestoları lobicilik çatısı altında toplanmıştır. Bu grup içerisinde yer alan eylemciler her ne olursa olsun amaçlarına ulaşmak için ellerinden geleni yaparlar.

Boykot: Politika ve siyası nedenlerden ötürü meydana gelen eylemlere boykot adı verilmektedir. Özellikle bir ülkenin ekonomik sorunları baş göstermeye başladığında ortaya boykot çıkmaktadır.

Dönüşümcü Aktivizm: Dönüşümcü Aktivizim kişileri devletinin yardım ve barış görüşmeleri yapıp yapmadığını kontrol etmektedir. Bu kişiler sayesinde devletin doğru ya da yalan söylediği tespit edilmektedir.

Sivil İtaatsizlik: Bir ülkenin yasalarına itaat etmeyip protesto eden eylemciler de Aktivist olarak adlandırılmaktadır. Devletin tüm yasa ve kurallarını kabul etmeyen bu kişiler, işlerin isteklerine uygun hale getirilene kadar eylemlerine devam ederler. Protestoları oldukça barışçıl olup istenilen kanunlar yasa tasarısı haline kadar devam etmektedir. Yapılan eylemlerden bazıları; oturma eylemi, açlık eylemi, imza toplama gösterilmektedir.

Protesto: Günümüzde en etkili eylemlerden birisi de medyayı kullanmaktır. Bu alanda Aktivist olan kişiler medya ve yayın organlarını kullanarak eylemler yapmaktadır. Olayları tek kişi yönetse de aslında arkasında büyük bir grup yer almaktadır.

Yorum yapın