Ceo (Siyo) Ne Demek? Ceo (Siyo) Kime Denir?

Kariyerlerin zirve noktası olan CEO halk tarafından oldukça merak ediliyor. Bu yazımız içerisinde Kime Denir olarak siyo ne demek, siyo kime denir sorularının yanıtlarını vermeye çalışacağız. Devlet memurluğu kadar garantisi olmasa da özel sektörde ulaşılabilecek en yüksek mertebe olan CEO’luk oldukça yüksek maddi getiri ve karizma sahibi yapmaktadır. Siyo ya da CEO olarak adlandırılan kişiler bir şirketim tüm yönetiminden sorumlu olmaları ile ön plana çıkmaktadır. Şirketin sahibi olmayan ancak oldukça üst düzey yetkililere sahip olan bu kişilerin yönetim kuruluna karşı bazı sorumluluk ve görevleri bulunmaktadır. Bu yazımız içerisinde CEO ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarını bulabileceksiniz.

Siyo Ne Demek? CEO’nun Görevleri Nelerdir?

Chief Executive Officer anlamına gelen CEO’nun Türkçedeki anlamı Yönetim Kurulu Başkanı veya İcra Kurulu Başkanı anlamına gelmektedir. Ancak bazı kişiler CEO ile Genel Müdürü birbiri ile karıştırmaktadır. CEO, bir şirketin başta mali ve finans işlemleri olmak üzere insan kaynakları ve üretim gibi alanlarında belirleyici bir etkiye sahiptir. Bu kişinin temel görevi bir şirketi bulunduğu yerden daha üst seviyeye çıkarmaktır. Şirketin yönetimi konusunda büyük yetkilere sahip olan CEO’yu atayan kişi ise Yönetim Kurulu Başkanıdır. Bazı şirketlerde şirketin sahibi olarak adlandırılan yönetim kurulu başkanı aynı zamanda CEO vazifesi de üstlenmektedir.

Başarılı Bir SEO Neler Yapar?

CEO’nun ana görevlerinden birisi de şirketin sürdürülebilir bir kar marjına sahip olmasıdır.  Her dönem kar arttırması gereken SEO, hitap ettiği pazara mutlak hakim olması gerekmektedir.  CEO aslında şirketin kar ettiği ile ilgilenmez. İşleyen sistem ve düzeni koruyan CEO, gerekli tasarruf tedbirlerini alarak düzenin istenilen şekilde devam ettirilmesini sağlamaktadır. Yeni yatırımların da kapısını açan CEO, piyasaya yeni malların sürülmesini sağlayarak ürün ve hizmetlerin daha iyi kalitede sunulmasına öncülük etmektedirler. CEO doğru görev bilincine sahip olduğunda işletmeleri kısa sürede zirveye çıkarmaktadır.

CEO olarak adlandırılan kişilerin gelirleri ile de ön plana çıktığını görüyoruz. Çalıştıkları işletmelere milyonlarca dolar para kazandıran bu kişilerin aylık gelirleri oldukça yüksek olmaktadır. Dünya’da en çok maaşa sahip olan kişi Amazon’un sahibi Jeff Bezos olduğunu, Bezos’un 150 milyar dolarlık servete sahip olduğunu bilmenizi isteriz.

Yorum yapın