Deist Nedir? Deist Kime Denir? Deist Ne Demek?

Son zamanlarda genç yaşlı ayrımı olmaksızın birçok kişi internet üzerinden Deist Nedir? Deist Kime Denir? soruları sormaktadır. Kime Denir olarak bu yazımız içerisinde bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız. Bir felsefi inanç birimi olan deizm de evren ve insanların bir yaratıcı tarafından yaratıldığına inanılır. Ancak bu yaratıcının insanı ve evreni kendi başına bıraktığı, ilgilenmediği düşünülür. Bu nedenle inanç sisteminden ziyade felsefi bir görüş olarak görülmektedir. Bu inanç ve felsefi düşünce sistemi sadece bir yaratıcının olduğunu kabul eder. Peygamberler, kutsal kitaplar, cennet, cehennem, melek ve şeytan gibi kavramların hiçbiri kabul edilmez.

Deist Kime Denir?

Deizmde bilgiye ulaşmanın tek yolu vahiy ya da peygamberler değildir. Tüm dinleri reddeden bu inanış biçiminde gerçek bilgi doğa, bilim ve akıl ile bulunabilmektedir. Akılları ile tanırının varlığını kabul eden deist kişiler peygamberlere inanmamaktadır. Deizm ile ilgili detaylar verdiğimiz yazımız içerisinde bu konu ile ilgili daha fazla ayrıntılara girmek istiyoruz. Deizm inancının özellikleri;

Deizmin Özellikleri Nelerdir?

Deist Kime Denir konusunda birçok ayrıntı paylaşacağımı bu yazıda bu inanç türünün özelliklerine de değinmek istiyoruz. Deizmin özellikleri;

  • Deizm inancına sahip olan bir kişi tanrının vahiy gönderdiğinde inanmaz.
  • Bu inanışa sahip olan kişilere göre tanrı ile insan arasına hiçbir aracı giremez. Bundan dolayı peygamberlere olan inanç da yoktur.
  • Deizm inancına göre kutsal kitapların da bir geçerliliği yoktur. Tanrının elçisi olan peygamberler bu inanışa göre vahiy almamaktadır. Peygamberler tarafından sunulan dini kitaplar bu inanışa göre gerçek değildir.
  • Deizm inancının bir inanışı ya da peygamberi yoktur.
  • Deizm inancına göre günah ya da sevap, melek ya da şeytan gibi kavramlar bulunmamaktadır.
  • Özgür düşünceye sahip olan deistler iyi bir birey, iyi bir insan olabilmek için bir dine ya da peygambere gerek duymazlar.
  • Deizm dininde imam, papaz, haham, rahip gibi din adamları da bulunmamaktadır. Bu inanışa sahip kişiler dünyayı saf ve temiz bir düşünce ile yaşamak isterler.

Kime Denir olarak bu yazımız içerisinde Deizm ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Konu ile ilgili yorum ve düşüncelerinizi bize yorum bölümü üzerinden paylaşabilirsiniz.

Yorum yapın