Dinen Fakir Kime Denir?

Kime Denir olarak bu yazımız içerisinde dinen fakir kime denir sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Bir kişinin fakir ya da yoksul olarak adlandırılabilmesi için ihtiyaçlarını gideremeyecek kadar maddi durumu sıkıntılı olması gerekmektedir. Her türlü geçim sıkıntısı çeken bu kişiler toplum içerisinde fakir ya da yoksul olarak adlandırılmaktadırlar. İslam dini insanlar arasında sınıf ya da statü ayrımı yapmamaktadır. İnsana değer veren İslam dininde yoksul ve fakir olarak adlandırılan kimseler vardır. İbadetlerimiz içerisinde zekat vermenin de yer aldığını bu nedenle dinen fakir ya da yoksul kişilerin öğrenilmesine gereksinim duyulduğunu görmekteyiz. Fakir olarak adlandırılan kişiler;

Dinen Fakir Ne Demek

İslam dininde insanlara yardım gizli olur. İnsanların gururunu, haysiyetini incitmede yapılan yardımlar fakirlerin az da olsa iyi şartlarda yaşamalarına olanak sağlar. Müslüman insanlar için üstünlüğün takvada olduğu bilinir. Bu nedenle aç, açıkta kalmış, yolda kalmış, ihtiyaçlarını gideremeyecek herkese yardım edilir. Yaşadığımız dünyada her geçen gün yeni gelişmeler keşfetsek de hala insanların açıktan ölmelerine engel olamıyoruz. İslam dininde çok zorda kalınmadığı sürece dilenmek kesinlikle yasak kabul edilmiştir. Tembellikten uzak durulması gerekildiğini belirten peygamber efendimiz Hz. Muhammed, veren elin alan elden üstün tutulduğunu söylemiştir.

Fakir ya da yoksul olmak utanç duyulacak bir durum değildir. Yer yüzünde bulunan zengin ve mal mülk sahipleri yoksul ve fakir insanlara sahip olma, ihtiyaçlarını gidermekle sorumlu bir görevleri bulunmaktadır. Zengin malını fakirlere yardım için kullanmadığı zaman en büyük günahlardan birisini işlemiş olmaktadır. Dinen fakir olabilmek için çalışamayacak, para kazanamayacak durumda olunmalı, kişinin kendi ihtiyaçlarını karşılayamıyor olması gerekmektedir. Kişi kendi tembelliğinden çalışmıyor, ekmeğe muhtaç kalıyorsa bu onun fakir olduğunu göstermemektedir.