Dul Nedir? Dul Kime Denir TDK

Dul Nedir? Dul Kime Denir TDK

Kime Denir olarak bu yazımız içerisinde dul kime denir tdk hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Her insanın yeryüzünde bir ruh arkadaşı olduğu iddia edilir. İnsanlar yalnız kalmamak, dertlerini ve mutluluklarını paylaşabilmek için hemcinsleri ile bir yuva kurmanın hayalini kurarlar. Ancak bazen hayat maalesef ki istenilenleri veremez. Evlendikten sonra eşleri ile anlaşamayan çiftler genel olarak boşanma yoluna gitmektedir. Boşandıktan sonra artık erkek ve kadınların statülerinde bir değişim meydana gelmektedir. Çiftler evlendiklerinde evli olarak adlandırılırken boşandıklarında da dul olarak adlandırılmaktalar.

Ancak toplumumuzda bir düşünce bulunuyor. Dul denilince sadece kadınlar gösteriliyor. Ancak boşanma durumunda yalnız kalan erkeklerde dul olarak adlandırılmaktadır. Sadece boşanan kişilere dul denilmemektedir. Bununla beraber eşlerini kaybetmiş kişilere de dul denilmektedir. Eşini kaybetmiş bir kadına dul denildiği gibi eşini kaybetmiş bir erkeğe de dul denilmektedir. Dul teriminin gerçek anlamını, TDK içerisinde nasıl adlandırıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Resmi tanımına ise;

TDK’ye Göre Dul Kime Denir?

Dul Nedir? Dul Kime Denir TDK
Dul Nedir? Dul Kime Denir TDK

TDK’ye göre ” Eşi ölmüş veya eşinden boşanmış kadın veya erkek” dul olarak adlandırılmaktadır. Dul olmak Türk toplumunda her zaman olumsuz bir etken olarak görülmüştür. Ancak kimse kişinin çektiği acı ya da durumu asla bilemez. Eğer boşanmadan dolayı kişiye dul deniliyorsa o erkeğin ya da kanının başa çıkamadığı büyük sorunları, acıları, sancıları bulunmaktadır. Basit nedenlerden ötürü kadın ya da erkek asla yuvasını bozmaz. Boşanmanın altı her zaman doludur. Yıllar boyunca üstü örtülmüş nedenler ve toplum baskına dayanamayan kişiler genelde dul olmayı tercih etmektedir.

Türkiye gibi tam olarak gelişmemiş ülkelerde kadınlar en son raddede dul kalmayı tercih etmektedir. Erkekler için durumlarında herhangi bir değişiklik meydana gelmemektedir. Ancak kadınlar söz konusu olduğunda durum içler açısı hale gelebiliyor. Bu nedenle kadınlar özellikle çocuklarını düşünerek boşanmayı olabildiğince ertelemektedir. Kadın cinayetleri, şiddet gibi etmenlerin artmasında bu etmenlerin oldukça ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Aslında dul kime nedir konusunda vereceğimiz gerçek tanımlama karısı ya da kocası ölmüş kişi olmalıdır. Boşanma durumunda kişi dul değil boşanmış kişi olarak tarif edilmelidir.

Paylaş

Benzer Yazılar

Göçmen Nedir? Göçmen Kime Denir

Türkiye’nin son yıllarda aldığı göçler bazı terimlerin merak edilmesine neden oluyor. Kime Denir…

Müslümanlık Nedir? Müslüman Kime Denir?

Hepimiz kendimize Müslümanız diyoruz değil mi? Peki Müslümanlık nedir, Müslüman kime denir diye…

Ağır Engel Nedir? Ağır Engelli Kime Denir?

Doğuştan ya da sonradan meydana gelen engel durumları devlet nezdinde çeşitli şekillerde sınıflandırılmaktadır….

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.