Ego Ne Demek? Egoist Kime Denir?

Hayatınızın çeşitli dönemlerinde Ego ve Egoist kavramlarını sıklıkla duymuşsunuzdur. Ego ve Egoist kelimelerinin ne anlama geldiğini, insanlara neden egoist denildiğinin anlamlarını arıyor olabilirsiniz. Bu yazımız içerisinde Kime Denir olarak Egoist hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Ego; Latince kökenli olup benlik anlamına gelmektedir. Kişinin kendi çıkarlarını gözetmek, başkalarını düşünmeme durumu ego anlamlarına gelmektedir.

Ego, bencillik ile de ilişkilendirilmektedir. Kişinin kendisini diğer insanlardan daha üstün görme, daima kendisini önemli görme düşüncesi Ego ile ilişkilendirilmektedir. Çoğu zaman Ego kişinin aşırı özgüvenli olmasından dolayı meydana geldiği ifade edilmektedir. Ancak bu durum tamamen kişinin kendine güvenmeme ve ezik olmasından kaynaklanmaktadır. Konu ile ilgili diğer ayrıntılar ise;

Egoist Ne Demek

Yukarıda egonun tanımını yapmaya çalıştık. Ego kadar önemli olan bir diğer konu ise egoist kavramıdır. Egolu davranışlar gösteren kişi ya da kişilere egoist denilmektedir. Her insanda benlik hissi, duygusu bulunmaktadır. Ancak; bazı kişilerdeki benlik hissi, duygusu oldukça üst seviyededir. İşte bu hislerin aşırıya kaçma durumu egoistlik ile ilişkilendirilmektedir. Her insan yerine ve ortamına göre egolu olmalıdır. Egonun aşırıya kaçması insanlarda istenmeyen düşüncelerin oluşmasına neden olmuştur. Aşırı egolu olan kişi, kişilerin toplum tarafından benimsenmemesi egonun kötü olarak görülmesine neden olmakta.

Egoist Kime Denir?

Bazı kişiler aşırı ama aşırı egolu olduğu halde bunun farkında değildir. Kişi egolu olsa bile bu durumu kabullenmek istemez. İşte bu nedenden dolayı egoist kelimesinin anlamını açıklamak istiyoruz. Sürekli ben diyen, ben ile cümlelere başlayan, her olaydan kendisine pay biçen kişilere egoist denilmektedir. Ego oranı yüksek oran kişilerin toplumda yer edinemedikleri görülmektedir. Egolu insanlar, amaçlarına ulaşana kadar çevrelerinde bulunan insanlara acımazsa davranışlar gösterebilmektedirler.

Egoist insanlar, davranış ve tutumlarının olumsuz etki bıraktığının bile farkında değildir. Bulunduğunuz ortamdaki insanların hal, durum ve davranışları egoist olup olmadığını net bir şekilde göstermektedir. Benlik belirli bir yere kadar iyidir. Ancak; bencil olmak belirli bir yerden sonra insanın davranış ve tutumlarını bütünü ile etkilemektedir.  Egoist insanlar aynı zamanda hırsları ile de ön plana çıkmaktadır.

Yorum yapın