Elti Ne Demek? Elti Kime Denir ? Elti Kimdir?

Akraba ilişkilerinde birçok tanım bulunmaktadır, bunlardan bir tanesi de Elti Kime Denir‘dir. Bunlardan bazıları abla, kardeş, yeğen, elti ve görümce gibi tanımlardır. Hepsinin farklı anlamları bulunmaktadır. Elti kimdir sorusu da birçok kez sorulan sorulardan biridir. Peki, elti kime denir?

 Elti Kime Denir?

 Elti kime denir sorusu çoğu kişiler tarafından sorulmaktadır. Uzak akrabaların birbiri ile ilişkilerinin tanımları uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Kadınlar için de erkekler için de bu tanımlar birbirinden farklıdır.

 Bayanların evlendikten sonra eşinin akrabalarına bazı isimler verilmektedir. Bunlardan bazıları eşin annesi ve babası, eltileri, görümceleri, eşinin kardeşleri gibi kişilerdir. Elti kelimesi de bunlardan birisidir. Evlilikte karı ve koca ilişkilerinde kadınlar için erkeğin büyük veya küçük fark etmeden kız kardeşleri için bahsedileceği yaklaşım şekline elti denmektedir. Diğer bir tanımla erkek kardeşlerin evlendikten sonra eşleri birbirleri ile eltileri olmaktadır.

 Elti kelimesi çoğu kez karıştırılan kelimelerden birisidir. Bazen elti ve görümce isimlerinin tanımları da karıştırılmaktadır. Fakat elti ve görümce kelimeleri birbirinden farklıdır. Elti kelimesinin anlamı iki veya daha fazla erkek kardeşlerin eşleri birbirlerinin eltileri olmaktadır.

 Elti kelimesinin köken iti bari ile anlamı hanım, mevki sahibi birinin eşi anlamına gelmektedir. Günümüzde ise elti kelimesi farklı anlamda kullanılmaktadır.

 Elti Nedir?

 Akraba ilişkilerinde elti kimdir sorusu çokça sorulmaktadır. Bu sorunun cevabını ise çoğu kişi bilmemektedir. Bütün akrabalık ilişkilerinde kişilerin birbirleri ile ilişkileri için bazı isimler söylenmektedir. Bu isimlerden birisi de eltidir.

 Günümüzde en büyük akrabalık bağlarından birisi kardeş bağlarıdır. Kardeşler belirli yaşlara gelip evlendikleri zaman ise eşlerine bazı isimler söylenmektedir. Bunlardan birisi de elti kelimesidir.

 Elti kime denir sorusunu açıklayacak olursak bu tanımlardan biri; kardeşlerden iki veya daha fazla erkek kardeşler evlendikleri zaman kardeşlerin eşleri birbirlerinin eltileri olmaktadır. Elti dışında görümce de karıştırılmaktadır. Görümce ile elti farklı kişilerdir. Görümce bir bayanın evlendikten sonra eşinin kız kardeşlerine görümce denmektedir. Bu sebeple elti ile görümceler birbirlerinden farklı tanımlardır.

 Elti ve Görümce Arasında Farklar Nelerdir?

 Elti ile görümce arasındaki fark, görümce bayanların eşlerinin kız kardeşlerine denmektedir. Elti ise erkek kardeşlerin eşlerine elti denmektedir.

Yorum yapın