Kayınço Nedir? Kayınço Kime Denir?

Aile arasında kullanılan terimleri bilmeyen, sürekli karıştıran kişiler, kime nasıl sesleneceğini öğrenmek için genel olarak interneti tercih ediyor. Kime Denir ailesi olarak bu yazımız içerisinde Kayınço Nedir? Kayınço Kime Denir? sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız. Kadınlar elti, görümce ayrımını yaparken çok karıştırdığı gibi erkeklerde kayınçonun kim olduğu oldukça tartışma konusudur. Özellikle evlilik aşamasındaysanız, gelin tarafına gitmeden önce aile arasında kullanılan terimlere dikkat etmelisiniz. Bu yazımızdaki kayınço ifadesi sadece erkekleri ilgilendirmektedir. Kadınların kayınço olarak seslenebileceği birisi yoktur.

Kayınço Kime Denir?

Kayınço teriminin kökenine indirerek sizlere açıklama yapmak istiyoruz. Kelimenin kökü olan “kayın” eş olacak kişinin ailesi anlamına gelmektedir. Kaynana, kayınpeder, kayınbirader, kaynana gibi birçok örnek verilebilmektedir. Ama burada asıl konuşmamız gereken kişi kayınçodur. Kayınço; gelinin erkek kardeşidir. Evlenme, nişanlanma aşamasında olan bir erkekseniz eşinizin erkek kardeşi, abisi sizin kayınçonuz olmaktadır.

Kayınço olarak sesleneceğiniz kişi eşinizin abisi ve kardeşi olacağı için sizler için oldukça önemli olmalıdır. Bununla beraber kayınçoya göre siz de enişte olmaktasınız. Ailede birçok kişi size enişte diyecek olsa da bu terimin en çok yakışacağı, hak edeceği kişi kayınço olacaktır.

Kayınbirader ile kayınço birbirleri ile oldukça fazla karıştırılmaktadır. Kayınbirader ise kadınların kullanmış olduğu bir terimdir. Mantık olarak kayınço ile aynı kullanıma sahiptir. Kayınbirader ise kadının eşinin erkek kardeşleri için kullandığı bir terimdir. Yani; eşiniz ya da nişanlınız sizin erkek kardeşiniz ve abiniz için kayınbirader terimini kullanmaktadır. Kadınlar genelde kayın olarak kısaltmaktadır.

Kişilere isimleri ile hitap ettiğinizde genel olarak herhangi bir sorun ya da sıkıntı yaşamazsınız. Ancak kayınço, kayınbirader, kayın gibi terimler kullanmanız o kişilerinde karakterlerinde büyük değişimler meydana gelmesine neden olabilmekte. Örneğin kayınço aile içerisinde en sevilmeyen kişilerden birisi olabilir. Kayınço denildiğinde akla işsiz, mahallenin serserileri arasında yer alan, alkollü bir tipleme gelebiliyor. Bunun gibi aile arasında kullanılan elti, görümce gibi terimlere de hakim olmalı, kimin nasıl anıldığını, seslenildiğini öğrenmelisiniz. Aksi takdirde sorunlar yaşamanız büyük ölçeklidir.

Yorum yapın