Majeste Kimdir? TDK Majesteleri Ne Demek?

Majeste Ne Demek?

”Majesteleri Kime Denir?,Majeste Kimdir? Majesteleri Ne Demek?”

TDK: Devlet başkanları için kullanılan isim,mecaz.

Majesteleri: Majesteleri sözcüğü ”hürmet” olarak kullanılınır.

Majesteleri Kime Denir? Günümüzde Majesteleri Var Mıdır?

Evet, İngiltere’de II. Elizabeth vardır.

Majesteleri Yetkileri Nelerdir?

-Siyasi Yetkileri

  • Parlamentoyu Acil Durum Toplantısına Çağırabilir ya da Tatil Edebilmek Yetkisi: Majesteleri parlamentoyu durdurabilir ve tekrar göreve çağırma yetkisini kullanarak onları devam ettirebilir. Majestelerinin Tatil Etmesi genellikle parlamento yılının sonunda, Göreve Çağrılma durumu’da Majestelerinin hazır bulunduğu parlamento başlangıcından sonra yapılır.
  • Kraliyet Onayı:  Parlamentodan çıkan kanun tekliflerini doğrulama işlemi, Majestenin doğrudan hakkı ve sorumluluklarından bir tanesidir. Kraliçe hakkı olarak tüm teklifleri reddedebilir ve onaylayabilir. Kraliçeler tarafından teklif reddedilme son olarak 312 yıl önce Kraliçe Anne yönlendirilen teklifi reddetmiştir.
  • Mevzuatlar: Majesteleri, kanunlar neticesinde kararname ve kararnameler çıkarabilir, ona bu yetki soylarından gelmektedir. Son dönemlerde kanun yönünde ki kararnameler çoğunlukla bakanlar tarafından çıkıyor olsa da Majestesi’de buna yetkisi vardır. Buna karşılık parlamento yenilediği yasalar doğrultusunda Majestenin verdiği kararnamesini düzenleyebilir ve çıkarabilirler.
  • Bakanların Ataması ve Görevden Alma: Majeste istediği bakanları görevlerinden alabilir veya istediği bakanları görevini seçebilir.
  • Başbakan Ataması:  Seçimden sonra veya istifadan sonra Başbakanı atamakla yetkili olan kişi Majesteleri’dir. Başbakanlık seçimlerinde ise hangi adayın daha fazla oya sahip olması istediğini ve desteğini açıkça olarak söyler, belirtir. Başbakanın istifası halinde’de Majesteleri kimin Başbakan olacağı hakkında tavsiyelerini ve en çok başbakanlık koltuğuna kimin layık olduğu hakkında fikirleri alınır.
  • Savaş İlan Etme: Diğer ülkelerde ne kadar Başbakan ve Meclis tarafından yapılsa da Majestenin diğer ülkelere savaş ilanı verme yetkisindedir.
  • Yargı Bağışıklığı: İngiliz Hukukunda Majestenin hukuktan üstünlüğü söz konusudur. Majeste suçlanamaz ve özel hukukla da bağlı değildir.

ASKERİ KUVVET

  • Askeriye: Tüm askerler orduya girmeden önce Majeste’ye sadakat yemini edilir.
  • Görevlendirmeler: Subayları görevlendirebilir veya kaldırabilir.

Diğer Yetkileri:

Pasaport çıkarma ve geri alma. Bu yetki genellikle bakanlar tarafından Majesteleri tarafından da yapılabilir.  Pasaportu olan tüm İngiliz vatandaşları Majesteleri tarafından verilmiştir. Ve şaşırtıcı olarak Majeste, gemileri acil durumlarda askeri amaçlarda istenilen gemilere el koyabilir.