Mason Ne Demek? Mason Kime Denir?

Kime Denir olarak bu yazımız içerisinde sizlere mason ne demek, mason kime denir hakkında bilgi vermeye çalışacağız. İnternet üzerinden yapılan araştırmalarda “Masonluğun kurallarını, ilkelerini bilip bu kuralları benimseyerek üye olmuş kimse” şeklinde bir tanımlama yapılmaktadır. Ancak işin detayına inilmek istendiğinde ise çok farklı anlatımların ortaya çıktığını görüyoruz.  Geçmişte böyle bir oluşumun varlığı her zaman red edilirdi. Son zananlarda kimliklerini gizlemeyen mason loncaları oldukça rahat bir şekilde varlıklarını belirtmektedirler. “Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası” olarak faaliyet gösteren bu oluşumun İstanbul’da dahi şubesi bulunmaktadır.

Mason Ne Demek?

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locasının internet adresinde Masonluğun evrensel bir kardeşlik ilkesine sahip olduğu belirtiliyor. Bu birliğin oluşturulmasındaki amacın insanlar arasında sevgi, barış, huzur, adalet ve tolerans üzerine olduğu ifade ediliyor. Masonluk; ortak bir ülkü amacında bir araya gelmiş insanlar olarak gösterilmektedir. Masonlar, bireysel ve öğrenim gelişimlerin artmasına olanak sağlamaktadır. Mason oluşumu içerisinde yer alan üyelerin tamamı düşünce özgürlüğüne sahiptirler. Oluşum içerisinde yer alan masonların tamamı kendilerini özgür bir şekilde ifade edebilme hakkına sahiptir.

Kimler Mason Olabilir?

Masonluk genel olarak bir Yahudi örgütlenmesi olarak görülür. Bu nedenle kimler mason olabilir sorusundan önce bu konuya ufak da olsa değinmek istiyoruz. Günümüzde en çok merak edilen konulardan birisi olan Masonluk ve Yahudilik, aslında birbirinden farklı 2 yapıya sahip. Masonluk tarihte Siyonizm ile beraber çalışmış olup bu düşünceyi desteklemiştir. İsrail teokratik bir ülke olmasından dolayı Masonluk bu ülkede var olması imkansızdır. Ancak Yahudiler içerisinde Mason olan kişi sayısı oldukça fazladır.

Her isteyen kişi mason olabilir mi sorusunun yanıtını ise hayır olarak verebiliriz. Mason olabilmek için bu örgüt içerisinde yer alan bir kişi tarafından davet edilmeniz gerekiyor. Bununla beraber oluşumun ilke ve kuralları benimsemeniz ve toplum tarafından kabul görmüş bir güce sahip olması gerekiyor. Yeteri kadar parası olmayan, 21 yaşından küçük insanların mason olmasına izin verilmemektedir. Kişinin hür ve serbest iradesi ile locaya kendi başvuru yapması gerekmektedir.

Yorum yapın