Muhacir Ne Demek? Muhacir Kime Denir?

Eski bir sözcük olmasına rağmen günümüzde hala aktif bir şekilde kullanılan muhacir birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Kime Denir olarak bu yazımız içerisinde sizlere muhacir ne demek, muhacir hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Genelde eski kelimelerin günümüzce kullanımları oldukça kolay bir şekilde anlaşılmaktadır. Ancak; Arapça kökenli kelimelerin anlaşılmaması oldukça normal olarak gösterilmektedir. Muhacir de Arapça kökeni bir kelimedir. Türkçeye yüzyıllarca yıl önce dahil olan bu kelime bir döneme kadar oldukça fazla kullanılmakta idi. Ancak; günümüzde sadece belirli bir kesim ve yaş grubundaki insanlar tarafından kullanılıyor.

Arapçadan dilimize geçen muhacir kelimesinin kökü “hicr” kelimesinden gelmektedir. Arapçada Hicr ya da hicretmek kelimesinin anlamı göç etmekayrılmak anlamına gelmektedir. Yani daha anlaşılabilir hali ile göç eden kişi ya da kişilere bu tanımlama yapılmaktadır. Günümüz Türkçesi ile muhacir sözcüğünü tanımlayacak olursak; bulunduğu yerden başka bir yere gitmek durumunda kalan kişilere muhacir denilmektedir. Ülkesinden zorla ayrılmak durumunda kalan kişiler için sıklıkla bu terimler kullanılmaktadır.

Muhacir Kime Denir?

Muhacir sözcüğü ilk olarak Mekke’den Medine’ye göç etmek durumunda kalmış Müslümanlar için kullanılmıştır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed önderliğinde göç eden Müslümanlar için kullanılan Muhacir kelimesinin büyük bir dini anlama da sahip olduğunu görüyoruz. O dönemlerde Mekke’den Medine’ye göç eden her insan muhacir olarak adlandırılmıştır. Peygamber efendimiz ile göç eden her kişiye ensar muhacir adı verilmiştir.

Muhacir kelimesi günümüzde daha çok bir yerden başka bir yere göç etmek anlamında kullanılmaktadır. Herhangi bir nedenden ötürü kendi ülkesinden başka bir ülkeye göç etmek durumunda kalan kişilere muhacir denilmektedir. Örneğin 1900’lü yılların başında Balkanlarda barınamayan Türkler, yaşamaya devam edebilmek için Anadolu’ya göç etmek durumunda kalmışlardır. Bu kişilerin tamamı muhacir olarak adlandırılmaktadır. Bununla beraber ülkemizde Selanik, Makedon muhacirleri olarak adlandırılan kişiler de bulunmaktadır. Bu terim bazı kavramlarla karıştırılmaktadır. Bir yerden başka bir yere taşınan kişiler muhacir olamazlar. Muhacir olarak adlandırılan kişiler zorla, cebren ya da hile ile göç ettirilmek durumunda kalmaları ile bilinmektedir.

Yorum yapın