Müptezel Ne Demek? Müptezel Kime Denir?

Google arama motoru içerisinde en çok araştırılan konulardan birisi de müptezel kavramıdır. Kime Denir olarak bu yazımız içerisinde müptezel ne demek sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız. Müptezel kelimesinin anlamı oldukça değişkendir. Sözlükteki anlamı ile argodaki anlamının oldukça farklı olduğunu söyleyebiliriz. Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre saygınlığını yitirmiş, saygıdeğer olmayan kişi, benzeri fazla olduğunda değerini kaybetmiş anlamlarında kullanılmaktadır. Bu tanımlamaların yanı sıra argoda kullanımları da bulunmaktadır. Türkçeye Arapçadan giren müptezel kelimesi ayağa düşme, bayağılaşma gibi anlamda da kullanılmaktadır. Müptezel ne demek konusundaki diğer detaylar;

Argoda Müptezel Kime Denir?

Müptezel kelimesinin farklı farklı alanlarda kullanıldığı yukarıda dile getirmiştik. TDK sözlüğüne göre saygınlığını yitirmiş, çokluğundan dolayı değerini yitiren, değersiz anlamlarına gelen bu kelimenin argodaki karşılığı oldukça farklıdır. Argoda bu kelimenin anlamı uyuşturucu kullanan, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı bulunan hatta bu maddeleri satan kişi a da kişiler anlamına gelmektedir. Aynı zamanda ortalık malı anlamlarına gelen müptezel kelimesi popüler kültürde daha fazla kullanılmaya başlanmıştır.

Popüler kültür ve edebiyat içerisinde müptezel kelimesinin oldukça fazla kullanıldığını söyleyebiliriz. Mehmet Akif Ersoy, Safahat eserlerinde bile birçok kez bu kelimeyi kullanmıştır; “ Müptezel birçok merasim, eğilip bükülmeler, yatmalar. Şaklabanlıklar, gösterişler, ardı ardına aldatmalar. Fıkra, milliyet, lisan namıyla daima ayrılık” gibi bir söz söylemiştir. Bununla beraber birçok sanatçı, şarkıları içerisinde de sıklıkla müptezel kelimesini kullanmışlardır. Bu konu ile ilgili merakla sorulan sorulara yanıt vermeye çalışmış olduk.

Yorum yapın