Müslümanlık Nedir? Müslüman Kime Denir?

Hepimiz kendimize Müslümanız diyoruz değil mi? Peki Müslümanlık nedir, Müslüman kime denir diye hiç düşündünüz mü? Müslüman; Allah’ın varlığına, bütünlüğüne, birliğine inanan, Hz. Muhammed ve ondan önceki tüm peygamberlere inanan kişidir. Müslüman olmak için Allah ve peygamberlere inanmak yeterlidir. İslam ve İslamiyet ise Hz. Muhammed’i peygamber olarak kabul etmek olarak gösteriliyor. İslam ve Müslümanlık hakkında doğru bilgilere ulaşmak için Kur’an-ı Kerim’i kesinlikle Türkçe okumanızı öneririz. Türkçe olarak anlamını bile bile Kur’an okumanız sizlere 9 kat daha fazla sevap kazandıracaktır.

Müslüman Kime Denir?

İslam’ı kabul edip kendisini Allah’a teslim etmiş kişiler Müslüman olarak tanımlanmaktadır. Müslüman bir kişi Kur’an-ı Kerim içerisinde yer alan tüm ayetleri kabul eder. Müslüman olmak insanın eline, beline ve diline sahip olmasıdır. Kul hakkı yememesi, yalan söylememesidir.  Mevlana’nın da dediği gibi bu dergah herkese açıktır. Mevlana’nın bizlere bıraktığı 7 öğüt aslında İslamiyet ve Müslümanlık inancı hakkında ayrıntılı bilgiler vermektedir. Mevlana’nın 7 öğüdüne yeniden bakacak olursak;

  • Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.
  • Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.
  • Başkalarının kusurlarını örtmede gece gibi ol.
  • Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.
  • Tevazu ve alçakgönüllülükte toprak gibi ol.
  • Hoşgörülükte deniz gibi ol
  • Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol

Ne güzel söylemiş değil mi? İslamiyet bizlere hoşgörülü olmamızı emreder. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere İslamiyet ve Müslümanlık hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak istiyorsanız Kur’an-ı Kerim’i Türkçe olarak okuyunuz. Anlamadığınız bir dilden okumak sizlere hiçbir şey kazandırmayacaktır.

Yorum yapın