Narsist Kime Denir? Narsisizm Nedir?

Narsist kime denir, Narsizm nedir, Narsizm belirtileri nedir? gibi soruların cevabını bu makalemizde detaylıca ve en doğru şekilde anlattık.

Narsist Kime Denir?

Okuduğumuz mitoloji kitaplarında hem de halkın oldukça fazla kullandığı ”narsist” kelimesi, kendisini beğenmiş, kendisini diğer insanlardan daha üstün sanan ve gören insana denir.

Narsist Kelimesinin Hikayesi

Narsist kelimesi Havelock Ellis tarafından 1898 yılında literatüre girmiştir. Narsizm kelimesinin kökeni hepimizin tahmin edebileceği gibi Yunan mitoloji kitaplarından Narkissos’a dayanır. Gölde kendisini gören Narkissos kendisini o kadar beğenir ki göle atlayarak kendisine kavuşmaya çalıştığı esnada boğularak ölür.

Narsisizm Kişilik Bozukluğu Nedir?

Narsizm Kişilik Bozukluğunda kişinin yarattığı veya oluşturduğu bir şey değildir. Narsisizm, yaşamı boyunca geliştirdiği yetenekleri değilde ,doğuştan gelen yeteneklerinin’den dolayı kendisini diğer insanlardan daha üstün görme, daha çok beğenme durumudur.Bu beğenilerinin kendisinde sınır olmadığından dolayı halk tabirince ”kendini çok beğenmiş” dediğimiz kişilik bozukluğuna sahip olan insanlardır.

Özgüven ve Narsisizm Arasındaki Temel Farkı

Aşağıda narsisizm’in belirtilerini belirttiğimiz gibi yüksek özgüven sorununundan kaynaklanmaktadır. Yalnız narsisizm ve özgüvenin en önde farklarından birisi olan kendini diğer insanlardan üstün görme durumu özgüven sahibi olan insanlarda görünmez. Bunun yanı sıra kendini çok beğenmiş olan narsist insanda büyük bir özgüven sorunu yaşamaktadır

Kendinizde Narsisist Kişilik Bozukluğu Olduğunu Düşünüyorsanız?

Sakin olun. Böyle bir araştırma yaptığınıza göre büyük ihtimalle sizde narsisizm kişilik bozukluğu olmayacaktır. Narsisizm kisilik bozukluğu olan dediğimiz kişiler; kendilerinin yaptığı hataları göremeyecek kadar kör kişilerdir. Siz yinede içinizin ferah etmesini istiyorsanız bir psikologla bu konuda konuşup yardım almanızı tavsiye ederiz.

Tanıdıklarınızdan  Narsisist kişilik bozukluğu olduğunu düşünüyorsanız:

Aşağıda belirttiğimiz narsisizm belirtilerini dikkatlice inceledikten sonra birebir narsist kişilik bozukluğuna uyuyorsa profesörler ; birebir ilişkilerimizde mesafeli davranmamızın en doğru yöntem olduklarını belirtmek isteriz. Çünkü bu tür insanların iyi niyetli yaklaşımları sizin duygu ve düşüncelerinize bir suistimal yaratabilir.

Narsisizm Belirtileri Nelerdir?

Yaşamı boyunca kendisini ukalaca beğenen narsistler hayatı boyunca sadece kendisini önemseyerek hayatına devam ederler. Narsist insanlar her zaman kazanmayı, her zaman galip olmayı bunun yanı sıra her zaman istediği şeyi almayı ve her şeyin sahibi olmak istedikleri ön plana çıkmıştır.

Narsisizm Belirtileri

Narsisizm Belirtileri – Ukalalık Tavırları

Narsisizm Belirtileri – Anlattıklarınızı Dinlemez ve Önemsemezler

Narsistlik Belirtileri – Her Şey Benim Hakkımda

Narsisizm Belirtileri – Kendisine Aşık Olma Durumu

Narsisizm Belirtileri – Her Zaman En İlgi Çekici O Mu!

Narsisizm Belirtileri – Her Zaman Öfke

Narsisizm Belirtileri -Sorumluluk mu? Benden Uzak Dursun. Ben Sadece Eleştiririm

Yorum yapın