Sahabe Nedir? Kime Sahabe Denir?

İslam dininde merak edilen konulardan birisi de sahabenin kime dendiğidir. Kime Denir olarak bu yazımız içerisinde Sahabe Nedir? Kime Sahabe Denir? sorularına yanıt vermeye çalışacağız. Sahabe olarak adlandırılan kişiler, peygamber efendimiz Hz. Muhammed’i hayattayken görmüş, sohbetlerine katılmış, yaşarken iman edip Müslüman olan kişilere denilmektedir.

Sahabe kelimesi aynı zamanda Sahabi kelimesinin de çoğaltılmış halidir. Hz. Muhammed yaşarken onunla bir araya gelip sohbetlerine katılmış, yaşamını Müslüman olarak tamamlamış kişilere denilmektedir. Sözlükteki anlamı ise arkadaş, dost anlamlarına gelmektedir. Arkadaşlarını, dostlarını koruyanlar anlamına gelen sahabe, günümüzde dahi kullanılmaktadır. Sahabe ile ashab , sahip kelimesi genel olarak aynı anlamlara gelmektedir.

Kime Sahabe Denir?

İslam alimleri sahabe olmanın kolay olmadığını belirtmiştir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’i her gören maalesef sahabe olamıyor. Sahabe olabilmek için;

  • Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed ile görmek
  • Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed ile sohbet etmek
  • Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e iman edip Müslüman olmak
  • Yaşamını Müslüman olarak sona erdirmek.

Peygamber Efendimizi le görüşüp onun dilinden İslam’ı tanıyıp Müslüman olup daha sonradan İslam’dan çıkan kişiler sahabelikten de çıkmaktadır. Ayrıca Peygamber Efendimiz ile karşılaştığında Müslüman olmayıp daha sonrasında Müslüman olup peygamberimizle hiç görüşmeyen kişilerde sahabe sınıfına dahil edilmemektedir. Ayrıca Peygamber Efendimiz yaşarken ona iman etmemiş, ölümünden sonra hakikatleri görüp Müslüman olan kişiler de sahabe olarak görülmemektedir.