Şark Kurnazı Ne Demek? Şark Kurnazı Kime Denir?

Kime Denir olarak bu yazımız içerisinde Şark Kurnazı ne demek, Şark kurnazı kime denir hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Şark Kurnazı olarak kullandığımız cümle 2 dilin birleşiminden oluşuyor. Arapça ve Farsça kelimelerden oluşan bu kelimede Şark’ın anlamı Doğu iken Kurnaz’ın anlamı ise açıkgöz, ufak tefek oyunlarla amacına ulaşan kişi ve başkalarını kandıran anlamına gelmektedir. TDK’ya göre ise;

Uzun dönem çeşitli planlar yaparak karşısındaki kişiden istediğini elde eden, neme lazımcılık yapan, boş vermişlik anlamına gelmektedir. Son zamanlarda etrafınızda kendi çıkarları için mücadele eden insanların bulunduğunu görüyorsunuzdur. Bu kişiler için nasıl bir kelime kullanacağınızı uzun zamandır merak ediyordunuz değil mi? Şark kurnazı terimi işte bu gibi durumlar için geliştirilmiştir.

Şark Kurnazı Kime Denir?

Köylü kurnazlığı olarak da bilinen şark kurnazı cahil, avam kişilerin yaptığı çakallıklar için de kullanılmaktadır. Şark kurnazı olarak adlandırılan kişiler sadece ve sadece kendi çıkarlarını göz ardı etmektedir. Hiçbir değeri, hiç kimseyi düşünmeyen bu kişiler, etrafındaki tüm olayları kendi menfaatlerine göre yorumlarlar. İnsanı mal, aptal yerine koyan bu insanlar her zaman bir dolandırma, insanı alçak görme çabasına girmektedir.  Şark kurnazı olarak adlandırılan kişilerin belli başlı özellikleri bulunmaktadır. Bu kişilerin ortak özelliklerinden birisi de analitik düşünememeleridir.

Analitik düşünemeyen şark kurnazları hedef ve planlarını kısa vadeli tutmaktadır. Kısa vadede başarılı olabileceğini düşünen bu insanlar her zaman başarısızlık ile karşılaşmaktadır. Geçmişte bu tarz insanlara rastlamak çok nadirdi. Ancak; son zamanlarda kısa sürede zengin olma hayali insanların bu tarz düşüncelere dalmalarına neden oluyor. Çevrenizde bu tarz insanlarla mücadele edebilmenin tek yolu planlarını boşa çıkarmak olacaktır.

Yorum yapın