Sıddık Kimdir? Sıddık Kime Denir?

Kime Denir olarak bu yazımız içerisinde Sıddık Kimdir? Sıddık Kime Denir? hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bu zamana kadar dini terimler hakkında oldukça fazla bilgi paylaşımında bulunduk. Sıddık olarak adlandırılan kişiler hakkında da bu yazımız içerisinde bilgi vermeye çalışacağız. Çok doğru, doğrulayıcı, doğruyu söyleyen, yanlışa boyun eğmeyen kişiler sıddık olarak adlandırılmaktadır. Dini terimleri doğru olarak öğrenmek, reel hayatınızdaki görüşmelerde sizlere yardımcı olacaktır. Kime Denir olarak hazırladığımız bu yazı sizlere Sıddık teriminin detaylarını öğrenme konusunda yardımcı olacaktır. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed dönemimde yaşayan sahabeler aynı zamanda sıddık olarak adlandırılmaktadır.

Sıddık Kime Denir?

Sıddık terimi ile ilgili yukarıda bir takım bilgi paylaşımında bulunduk. Genel olarak konuyu yeniden özetleyip Sıddıklık hakkında bilgi verecek olursak;

  • Sözünün eri olup hiç yalan söylemeyen, doğru konuşan kişi
  • Hakikati daima kabul edip bunu onaylayan kişi
  • Allah ve peygambere sadık olan erkekler için kullanılan sıddık terimi, samimi kişiler ve doğru olan kişiler için de kullanılır.
  • Sözü ile işi bir olan kişiler de sıddık olarak adlandırılmaktadır.

Sıddık sadece erkekler için kullanılan bir terimdir. Özü ile sözü bir olan kadınlar ile sıddıka olarak adlandırılmaktadır. Sıddıka’nın anlamı ise;

Sıddıka Kime Denir?

Doğruluk ve samimiyeti oldukça yüksek olan kadın anlamına gelen Sıddıka Hz. Ayşe ve Hz. Meryem’in de lakaplarıydı. Hayatı boyunca yalan söylemeyen, doğruluktan ayrılmayan kadınlar Sıddıka olarak tanımlanmaktadırlar.

Yorum yapın