Torbeş Kimdir? Torbeş Kime Denir? Torbeş Ne Demek?

Kime Denir olarak bu yazımız içerisinde Torbeş Kimdir? Torbeş Kime Denir sorularına yanıt vermeye çalışacağız. Bu kişi ya da kişiler ile ilgili internette o kadar çeşitli bilgi var ki her biri birbirinden farklı ve itici bilgilerden oluşuyor. Bu nedenle bu yazımızda tamamen doğru bilgiler vermeye özen gösterdik. Torbeş olarak adlandırılan kişiler Balkanlarda yaşayan Müslüman Makedon’lardır. Etnik bir grup olan Torbeşler Makedonca konuşmakta olup kimlikleri ile ilgili birçok iddia bulunmaktadır.

Torbeş olarak adlandırılan kişileri tanımlamak için iki unsur kullanılmaktadır. Müslüman olan ve anadil olarak Makedonca konuşan kişilere bu tanımlama yapılmaktadır. Ancak sadece bu unsur ile Tobeşleri sınıflandırmak doğru değildir. Bazı Torbeşlerin Hristiyan adetlerine sahip oldukları da görülmektedir. Türk araştırmacı ve tarihçiler Makedonya’da yaşayıp Müslüman olan herkesin Torbeş olduklarını söylemektedirler.

Torbeş Kime Denir?

Torbeş kime denir konusunda da bir bilgi vermek istiyoruz. Kendilerini Türk’lere oldukça yakın hisseden Torbeşler, global dünyada kendilerini Türk olarak nitelendirmektedirler. Torbeş olark adlandırılan kişiler günümüzde Makedonya’nın Batısında ve Güneyinde, Kosova’da, Yunanistan’da, Sırbistan ve Karadağ’da ve Türkiye’de yaşamaktadırlar. Bu kişilerin sadece ve sadece çok az sayıdaki nüfusu şehirlerde yaşamaktadır. Nüfusun geri kalan kısmı dağlarda ve köylerde yaşamaktadır. Şehirde yaşayan kişiler ise tüm dünyaya en başarılı tatlıcı, pastacı ve lokantacısı olmuşlardır.

Makedonya’nın en büyük nehri olan Radika’nın Reka bölgesinde 60,000 nüfus bulunmaktadır. Bu nüfusun ortalama olarak %80’lik kısmı Torbeşlerden oluşmaktadır. Makedonlar arasında kendisini Türk ırkına yakın hisseden kişiler Torbeş olmasalar bile kendilerini Torbeş gibi göstermektedirler. Burada bizler en net ve en temiz hali ile Torbeşler hakkında bilgi vermeye çalıştık. İnternet üzerinde bu konu ile ilgili yapılan haksız yorum ve eleştirilere inanmamanızı isteriz.