Türk Kimdir? Kime Denir? Türklük Nedir?

Kime Denir olarak bu yazımız içerisinde Türk Kimdir? Kime Denir? sorusuna yanıt vermeye çalışacağız. Türk milletinin tarih sahnesindeki yerinin yeni olduğunu düşünmeyin. İnsanlık tarihi ile hemen hemen aynı döneme dayanan Türk ırkı, tarihte büyük işlere imza atmıştır. Birçok tarih uzmanı, Dünya tarihinin Türkler ile başladığını ifade etmektedir. Binlerce yıllık geçmişi bulunan Türkler birçok önemli medeniyetin yapı taşlarında bulunmaktadır. Türk adının ilk defa ne zaman kullanıldığına dair birçok araştırılma yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda ilk olarak M.Ö 14. yüzyıllarda Türk adının kullanıldığını söyleyebiliriz. Türk kelimesinin ne anlama gediğini hiç merak ettiniz mi?

Türk kelimesinin sözlük anlamı “töreye bağlı insan” anlamına gelmektedir. Burada töre olarak adlandırılan şey devlettir. Devletine bağlı, devlet hukukuna inançlı olan her birey Türk olarak adlandırılmaktaydı. Ancak Türkolog kişiler Türk kelimesinin “Çoğalmak, Türemek” anlamlarına gelmektedir.

Çin yıllıklarına baktığımızda ise Türk kelimesinin “Batıdan Gelen Kişi” olarak adlandırıldığını görüyoruz. Zaten Türk kelimesinin ilk olarak Çinliler tarafından kullanıldığını görüyoruz. Çinlilerden örnek alan Hintliler daha sonrasında ise Avrupa ve Bizanslılar bizlere Türk demeye başlamıştır. Bizlere dair birçok bilgini yer aldığı Çin yıllıkları Türk hükümdarlar ve Türklerin Çinliler ile olan ilişkileri anlatılmıştır.

Türk Kime Denir?

Türk kelimesi tarihte ilk olarak “Türük” şeklinde kullanılmıştır. Resmi olarak Türk kelimesinin sahneye çıkış tarihi ise M.S 6. yüzyıl civarındadır. Göktürk devleti ile Tarihte Türk adı ile kurulan ilk devlet olarak karşımıza çıkıyor. Türk adının resmi kaynaklarda ise ilk olarak M.S 585 yılında Çim İmparatorunun gönderdiği mektupta görüyoruz.  Göktürk Kağanına gelen mektup şu şekilde başlamaktadır. “Büyük Türk Kağanı” şeklinde başlayan lütuf bizlere Türk adını resmi olarak gösteriyor.

Türk kelimesinin anlamı birçok kaynak içerisinde farklı farklı tanımlanmıştır. Birçok kaynakla Türk kelimesi güzel insan, güçlü, kuvvetli insan, olgunluk, gençlik anlamlarına gelmektedir.  Türk ırkı kadar kullanmış olduğumuz dil de dünyanın en eski dillerinden birisidir. Türkçe, 5000 yıllık geçmişi ile dünyanın en eski kadim dilleri arasında yer almaktadır. Kime Denir olarak bu yazımız içerisinde güzel bir rehber oluşturmaya çalıştık.