Ukala Nedir? Ukala Kime Denir?

Ukala Nedir? Ukala Kime Denir?

Bu yazımız içerisinde ukala nedir? ukala kime denir sorularına yanıt vermeye çalışacağız. Ukala kelimesinin anlamı; kişinin kendisini akıllı ve bilgili sanması, çevresine bilgiçlik taslamasıdır. Aslında hiçbir bilgiye sahip olmayan bu kişiler, çevrelerinde bulunan insanların fikirlerini benimseyerek kendi sözcükleri gibi gösterirler. Arapçadan dilimize geçen ukala kelimesini daha çok otorite ve güç sahibi kişilerin kullanıldığını görmekteyiz.

Toplumda ukala terimi çok ama çok farklı anlamlarda kullanılmaktadır. Normalde bu terim bilgisiz ama bilgili olarak görünen kişiler için kullanılması gerekiyor. Ancak; otorite ve güç sahipleri, karşılarında haklı ve doğru konuşan, yalan söylemi açığa çıktığında olayın üzerini kapamak için karşıdaki kişiye ukala demektedir. Ukala dediği an haklı durumuna geçtiğini düşünen otorite sahipleri, karşısındaki kişileri susturmaktadır. Günümüzde ukala olarak adlandırılan kişiler doğru ve gerçeği söyleyen kişiler olarak kabul edilmektedir.

Ukala Kime Denir?

Ukala Nedir? Ukala Kime Denir?
Ukala Nedir? Ukala Kime Denir?

Öğretmene göre öğrenci, babaya göre oğlu, işverene göre işçi her zaman ukaladır. Otorite sahibi olan kişiye göre karşıdaki kişi doğru söylemekten çekinmiyorsa ve kendisi aciz duruma düşüyorsa karşıdaki kişinin üstesinden gelmenin tek yolu onu ukala olarak göstermektir. Ukala olarak adlandırılan kişi ya da kişiler genel olarak toplumda yalnız kalırlar. Arkadaşları tarafından terk edilir bazı durumlarda aile baskısına da maruz kalırlar.

Çevrelerinden herhangi bir şekilde destek görmeyen ukala kişiler, bazı durumda bu özelliklerini iyi şeyler için kullanabilirler. Ukala kişiler bir araya geldiklerinde birisi diğerinin baskın olan ukala olma özelliğini bertaraf edebilmektedir. Ukala olmak kişi ve duruma göre iyi ya da kötü olarak sınıflandırılmaktadır.

Paylaş

Benzer Yazılar

Dul Nedir? Dul Kime Denir TDK

Kime Denir olarak bu yazımız içerisinde dul kime denir tdk hakkında bilgi vermeye…

Ağır Engel Nedir? Ağır Engelli Kime Denir?

Doğuştan ya da sonradan meydana gelen engel durumları devlet nezdinde çeşitli şekillerde sınıflandırılmaktadır….

Kayınço Nedir? Kayınço Kime Denir?

Aile arasında kullanılan terimleri bilmeyen, sürekli karıştıran kişiler, kime nasıl sesleneceğini öğrenmek için…

Yazıya Yorum Yapın

E-posta adresiniz diğer kullanıcılar ile paylaşılmayacak.


Hata! Yorum gönderilemedi.

Başarılı! Yorum başarıyla gönderildi.