Yeğen Kimdir ? Yeğen Kime Denir?

Yeğen Kimdir ?

Yeğen Kime Denir makalemizde Türk toplumu için anlamı ve manası belirtilmiştir. İngilizcede nephew olarak da geçen yeğen kelimesinin esas anlamı kardeş çocuğu anlamına gelmektedir. Yeğen kime denir sorusunun bir başka cevabı ise bazı bölgelerde sadece kardeş çocukları için geçerli değildir.

 Aynı zamanda kişiler kendinden yaşça küçük kişiler içinde bu tabiri kullanabilmektedir. Yaygın olarak kardeşlerin çocuğu için kullanılan kelimede kız ya da erkek kardeş olması kelimenin anlamını değiştirmez. Ayrıca bu kelime kuzen ve diğer akraba çocukları içinde kullanılmaktadır.

Yeğen Ne Demek ve Yapılan Yazım Hataları

 Doğru yazımı yeğen olan kelime bazı bölgelerde farklı şekillerde söylenmekte ve yazım hataları yapılmaktadır. Söyleniş açısından yiğen, yiyen, yeen gibi kelimeler telafuz edilse de yazımda karıştırılan en büyük yanlış yiğen kelimesidir. Aynı zamanda hitap kelimesi olarak da kullanılan yeğen kelimesi, çoğu zaman kendinden küçük bir kişiyi çağırma, seslenme nidası olarak da tercih edilir.

 Tarihte en eski yazılı kaynaklardan Orhun Yazıtlarında da geçen kelimenin anlamı kız kardeş çocuğu olsa da günümüzde bu kelime her iki kardeşin çocuğu içinde kullanılmaktadır. Ayrıca kelime ilk defa yazılı olarak Orhun Yazıtlarında görülmüştür. Yiğen Kime Denir gibi aile içinde söylenen diğer kavramları öğrenmek için tıklayınız

Yorum yapın